Sinameki Çayı Nedir? Sinameki Çayı Faydaları Nelerdir?

thumbnail

Sinameki Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hindistan, Orta doğu ve Afrika başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarında yetiştirilen sinameki, insanların sağlıklarına son derece faydalı bir bitkidir. Sinameki faydaları, bitki doğru bir şekilde tüketildiğinde kendini göstermektedir. Aksi durumda ise yarar yerine zarar getirecek ve vücuda olan etkileri olumsuz olacaktır.

sinameki-otu-zayiflatir-mi
sinameki-otu-zayiflatir-mi

Sinameki Nedir?

Sinameki, baklagiller familyasında bulunan bir bitkidir. Ortadoğu ve Afrika gibi bölgelerde yetişen Cassia türündeki ağaçlara genel olarak verilen bir isimdir. Söz konusu ağacın 10 civarında türü vardır ve toprakta doğal bir şekilde yetişebilir.

Beyaz, sarı ve pembe renkli çiçeklere sahip olan sinamekinin hemen her yeri bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılabilir. Fakat özellikle yaprakları ve tohumlarının ilaç sanayindeki önemi çok daha fazladır. Sinameki faydaları da bu bölgelerdeki maddelerden kaynaklanmaktadır.

Sinameki Faydaları Nelerdir?

İçerisindeki maddeler ile vücudun birçok bölümünü olumlu etkilediği söylenebilir. Fakat bazı faydalarının daha öne çıktığı da bilinen bir gerçektir. Söz konusu bitkinin faydalarından bazıları şu şekildedir:

  • Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir.
  • Müshil olarak kullanılabilir.
  • Midedeki ülsere neden olan bakterilerin çoğalmasını engeller.
  • Bağırsak kurtları ile etkili bir şekilde mücadele eder ve bu kurtların dışarı atılmasını sağlar.
  • Saçların beslenmesini, güçlenmesini sağlar ve yıpranmış saçları onarır.
  • Antibakteriyel özelliği sayesinde vücudun farklı noktalarındaki mantarlarla mücadelede kullanılır.
  • Ağız içindeki yaraların tedavisine yardımcı olur.
  • Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir ve bu sayede ödemlerin atılmasını sağlar.
  • İçerisinde yer alan mineral ve vitaminlerle vücudun bağışıklık sistemini destekler.
  • Egzama ve basur gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Sinameki faydaları genel olarak bu şekildedir, fakat bunların tam manasıyla görülmesi için doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Sinameki Nasıl Kullanılır?

Sinameki, içerisindeki maddelerin özelliklerinden dolayı son derece etkili sonuçlar verir. Fakat sağlanmak istenen yarara göre kullanım şekli de farklıdır. Genel olarak çay şeklinde kullanılması tavsiye edilir. Sinameki çayı hazırlanırken, kaynamış suya bu bitkinin yaprakları atılır ve kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatılır. Biraz dinlendikten sonra çay tüketilebilir.

Çay dışında macun olarak da kullanımı mümkündür. Bunun için bitkinin yapraklarının ezilmesi ve hafiften ıslatılması yeterli olacaktır. Ciltteki sorunların tedavisi için bu yöntem uygulanmalıdır. Son olarak, ağızdaki yaraların tedavisi için kullanılacaksa, bitkinin yaprakları bir süre çiğnenir ve daha sonra tükürülür.

Sinameki faydaları fazla olduğu için bu bitkinin toz, sıvı ve tablet halini piyasada bulmak mümkündür. Fakat bunlara şüphe ile bakıyorsanız, aktardan direkt bitkinin kurutulmuş halini de satın alabilirsiniz.

Kimler Sinameki Kullanamaz?

Sinamekinin kesinlikle aşırı tüketilmemesi gerekiyor. Böyle bir hata yaptığınızda muhtemelen ishal olursunuz ve bağırsağınızdaki faydalı bakterileri kaybedersiniz. Bu da vücut dengenizin bozulması anlamına gelir.

Kronik hastalığı olanlar ve hamilerin tüketimi yasaktır, fakat yine de uzman bir hekimden görüş alabilirsiniz. Ayrıca 2 yaşından küçük çocuklara da kesinlikle verilmemelidir. Bunların haricinde ishal, potasyum eksikliği, kalp rahatsızlığı gibi hastalar üzerindeki etkisi olumsuzdur.

Webmaster , Seslendirmen , Blogger 8 Yıldır internet üzerinde kendimi geliştirmeye ve her geçen gün yeni atılımlar yapmaya devam ediyorum . Yeni kişisel blogum olan hasanbozlak.com.tr ile karşınızdayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top