Organik Tavuk Yumurtası Satışı

thumbnail

Organik tavuk yumurtası satışı kazandırıyor

Son yılların en popüler iş fikirleri arasında yer alan organik tavuk yumurtası satışı, yüksek kazanç getiren iş modeli olarak birçok girişimcinin ilgisini çekiyor. Organik ürünlere olan talebin hızla artması organik ürün pazarını ciddi anlamda büyüttü. Son yıllarda birçok kişi organik beslenmeye yöneldi ve en azından temel tüketim maddeleri için organik ürünler almaya başladı. En çok tüketilen organik ürünler arasında ilk sırada tavuk yumurtası geliyor.

Organik tavuk yumurtası günümüzde birçok markette satılıyor. Tüketim arttıkça organik tavuk yumurtası üretimi yapan tavuk çiftlikleri ve girişimler de çoğalıyor. Peki, organik tavuk yumurtası işi yapmak karlı mı? Nelere dikkat etmek gerekiyor? Organik tavuk yetiştirmek, organik yumurta üretimi yapmak için bir iş planı oluşturmak ilk husus. Her iş modelinde olduğu gibi bu işte de fırsatlar ve riskler bulunuyor. Bunları analiz edip işe koyulmak olası riskleri ve ortaya çıkabilecek maddi kayıpları azaltmaya mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar.

Organik tavuk yetiştirmek için başlangıçta dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar şunlar:

-Başlangıç sermayesinin netleştirilmesi,

-Tavuk yetiştiriciliğinin yapılacağı organik bir lokasyon,

– Tavukların sağlıklı bir şekilde barınacağı alanın oluşturulması,

-Yetiştirilecek tavuk cinsinin belirlenmesi, başlangıçta alınacak tavuk sayısının netleştirilmesi,

– Tavuklar için beslenme planının hazırlanması,

-Yumurta verimini artıracak doğal yöntemlerin uygulanması,

-Tavukların organik beslenmesi için gerekli şartların oluşturulması,

-Sağlık kontrolü için veteriner ile anlaşılması,

-Mevcut tavuk sayısına göre elde edilen yumurta sayısı ile ilgili düzenli analizler

-Üretilen yumurtaların nasıl satılacağı ve pazarlanacağına dair iş planının hazırlanması

-Toptancılara verilecek birim fiyatın belirlenmesi

Organik yumurta üretimi ne kadar kazandırır?

Organik yumurta işi uygun şartlarda planlı bir iş modeli ile yapıldığı takdirde getirisi oldukça fazla olan bir alan. Organik yumurtaların tanesi son tüketicilere ortalama 1 TL – 1,5 TL’den ulaşıyor. Organik yumurtanın üreticilere maliyeti ortalama 20-25 kuruş olarak göze çarpıyor. Günlük yumurta verimi ortalama 1000-1500 arası olan üreticiler hatırı sayılır paralar kazanabiliyor. Yumurtalar toptancılara satılacağı gibi son tüketicilere de satılabiliyor. Son tüketicilere satış yapılırsa karlılık oranı daha fazla oluyor. 30 yumurtadan oluşan 1 kolinin fiyatı 30-45 TL arası olabiliyor.

Webmaster , Seslendirmen , Blogger 8 Yıldır internet üzerinde kendimi geliştirmeye ve her geçen gün yeni atılımlar yapmaya devam ediyorum . Yeni kişisel blogum olan hasanbozlak.com.tr ile karşınızdayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top