Melisa Çayı Nedir? Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

thumbnail

Melisa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bitkisel tedavi yöntemi içerisinde önemli bir konumda bulunan melisa bitkisi, ülkemizin farklı bölgelerinde yetişmektedir. Oğul otu, mavi balsam ve bal balsamı gibi isimlere sahip olan bu bitki, genellikle çay şeklinde tüketilmektedir. Melisa çayının faydaları, her insanda farklı şekilde kendisini gösterse de genel olarak olumlu sonuçlar verdiği söylenebilir.

Melisa Nedir?

Melisa, nane familyasının bir üyesidir. Bu bitki, Akdeniz ikliminin görüldüğü her yerde yetişir. Bundan dolayı ülkemizdeki yetişme alanı oldukça geniştir ve buna bağlı olarak rahatlıkla bulunabilir. Yaz aylarının sonunda beyaz renkli çiçekler açan bitkinin bu dönemdeki kokusu, limona fazlaca benzer. Bundan dolayı bazı bölgelerde limon otu adıyla bilinir.

Çok yıllık otsu bir bitki olan melisanın yaprakları ince sayılır. Yapraklarının ve gövdesinin üzerinde ince tüyler vardır, fakat dikkatli bakılmadığı zaman fark edilmez. İlaç ve kozmetik sanayinde kullanılan bu bitki, oldukça narindir. Melisa çayının faydaları tam olarak, bu narinliğe dikkat edildiğince kendini gösterir. Özellikle yaprakların toplanması ve saklanmasının çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Yapraklar kesinlikle sıkıştırılmamalı ve olabildiğince geniş bir kaba, hava alacak şekilde yerleştirilmelidir.

melisa-cayi-faydalari
melisa-cayi-faydalari

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

İlaç yapımında kullanılan bu bitki, sıradan insanlar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Siz de bu bitkinin çayını yaparak, faydalarından yararlanmak istiyorsanız, bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıda da belirtildiği gibi son derece hassastır ve saklanmasına çok büyük özen gösterilmelidir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise kurutulduktan sonra en fazla 1 yıl içinde tüketilmesi gerektiğidir. Daha uzun süre bekletilerek tüketildiğinde, melisa çayının faydaları tam olarak görülmeyeceği gibi, sağlığa da zararlı bir hale gelebilir.

Bu özel bitkinin faydalarından bahsetmeden önce çayın nasıl yapılacağına da kısaca değinelim. Bu çay kaynatılarak değil, demlenerek yapılmalıdır. Kaynatıldığında içerisindeki yararlı maddelerin yok olması söz konusudur. Melisa faydaları ise şunlardır:

  • Uykunun düzenlenmesini sağlar ve uyku problemlerini büyük ölçüde giderir.
  • Yatıştırıcı etkisi vardır, stresin azalmasında önemli bir rol oynar.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder ve gaz sorunlarını giderir.
  • Antiseptik özelliği sayesinde vücudun farklı yerlerinde çıkan mantarlar ve dudaktaki uçukların tedavisinde kullanılır.
  • Unutkanlığı önler.
  • Sindirim sistemi üzerindeki etkisi, kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Adet söktürücü etkisi sayesinde adet sancılarını ciddi oranda azaltır.
  • Dolaşım sistemi ve kalp üzerindeki olumlu etkisi sayesinde tansiyonu deneğeler.
  • Cildi besler ve cilt üzerindeki hasarların onarılmasında rol oynar.

Melisa çayının faydaları genel olarak bu şekildedir. Antioksidan ve antiseptik gibi özelliklere sahip olmasından dolayı, bunların dışında da farklı faydaları vardır. Bundan dolayı uzmanlar, düzenli olarak tüketilmesini öneriyor.

Melisa Çayının Yan Etkileri

Melisa çayının içerisinde bulunan maddeler, aşırı olarak alındığında baş ağrısı sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunun haricinde ilaç kullanırken bu bitkiden uzak durulması önemlidir. Çünkü bazı ilaçlarla etkileşime girmekte ve etkisini arttırmaktadır. Hamileler ve kronik rahatsızlığı olanlar ise uzman doktora danışmadan, bu bitkiyi tüketmemelidir.

melisa-otu-faydalari-nelerdir-neye-iyi-gelir
melisa-otu-faydalari-nelerdir-neye-iyi-gelir
Webmaster , Seslendirmen , Blogger 8 Yıldır internet üzerinde kendimi geliştirmeye ve her geçen gün yeni atılımlar yapmaya devam ediyorum . Yeni kişisel blogum olan hasanbozlak.com.tr ile karşınızdayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top