Evelik Otu Nedir? Evelik Otu’nun Faydaları Nelerdir? Evelik Otu’nun Zararları Nelerdir?

thumbnail

Evelik Otu Nedir? Evelik Otu’nun Faydaları Nelerdir? Evelik Otu’nun Zararları Nelerdir?

Evelik otu, yaprakları yenilebilen, tohumlarından ise çay yapılabilen ıspanağı andıran bir çeşit ottur. Evelik otuyla birlikte yapılan yemekler lezzetli olduğu kadar da oldukça faydalıdır. Evelik Otu’nun Geçmişi, eski Mısır dönemlerine kadar uzanmaktadır, çoğu zaman kuzu kulağı bitkisi ile çokça karıştırılmaktadır. Yabani olduğu için çayırlarda kolaylıkla bulunabilir bir ot türüdür. Peki, Evelik Otu Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Evelik otu, köklerinde nişasta, şeker, C vitamini bulundurması dolayısıyla çok faydalı bir bitkidir. Üstelik Fosfor açısından da zengin olan bu bitkinin birçok faydası da bulunmaktadır. İşte, evelik otunun faydaları ve Evelik Otu hakkında bazı bilgiler.

 

EVELİK OTU FAYDALARI NELERDİR?

Evelik otu, bulundurduğu birçok faydaları ile alternatif tıp tutkunlarının araştırdığı bitkiler arasında çokça yer almaktadır. Evelik otunun faydaları şu şekilde sıralanabilir;

-İshali engeller : Bir miktar bitki kökü kaynatılıp içilir ise ishali engeller. 10 gr evelik kökü 1 bardak sıcak suda demleme usulü ile hazırlanarak tüketilir.

-Kabızlığı engeller : Bu durum size ters gelebilir. Hem ishal rahatsızlığında hem de kabızlık rahatsızlığında nasıl kullanılır diyebilirsiniz. İshal tedavisinde bu bitkinin kökü kullanılırken Kabızlık rahatsızlığında ise bu bitkinin yaprakları kullanılmaktadır.

-Hemoroiti önler : Hemoroit problemlerinde etkili olmaktadır.

-Deri hastalıkları : Kaşıntı , Ekzama ve deri üzerindeki mantar rahatsızlıklarında etkilidir.

-Gribe Karşıdır : C vitamini açısından zengin olduğundan dolayı gribal enfeksiyonla savaşta oldukça etkilidir bir besindir.

-Detoks Etkisi Verir : Vücutta biriken toksinlerin atılması için yapılan detoks uygulamalarında ise besin olarak kesinlikle tavsiye edilmektedir. Bu özelliği ile karaciğer hastalıklarında tüketilen iyi bir bitkidir.

-İştah açar : Toksinleri vücuttan atmasıyla vücudu temizler ve bu sayede iştahınızın açılmasına sebep olur.

-Anne Sütünü Arttırır : Anne sütünü arttırmak için Anneler tarafından sıkça kullanılır.

Evelik Otu ZARARLARI NELERDİR?

Evelik Otunun faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Ülseratif kolit ve Crohn Hastalığı gibi rahatsızlıklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Vücutta su kaybını hızlandırdığı için böbrek yetmezliği olan hastalar kesinlikle kullanmamalıdır

Webmaster , Seslendirmen , Blogger 8 Yıldır internet üzerinde kendimi geliştirmeye ve her geçen gün yeni atılımlar yapmaya devam ediyorum . Yeni kişisel blogum olan hasanbozlak.com.tr ile karşınızdayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top