Dabbe Nedir? Dabbe İnternet Mi? World Wide Web Dabbe

thumbnail
World-Wide-Web-Dabbe

Dabbe Nedir? 

Dünyayı saran tabirini kullanmak aslında sunacağımız konunun temeli olan İnternet için yanlış bir tabir olmaz. Dünyayı oluşturduğu ve aktardığı paketler sayesinde çepeçevre saran İnternet, başta kurumlarımızda akabinde evlerimize zamanla gelişerek cebimize kadar girdi. İlk sistematik bilgisayarların 1800’lü yılların ortasında yapıldığını göz önüne alırsak bu zamana kadar ele avuca dokunur bir bilgisayar yapmamamız da büyük bir ironidir. Gel gelelim bunu nasıl ve ne için kullanıyoruz. İlk etapta ülkemize devlet kurumlarına girmesiyle işlerin sistematikleşmesi ve sanal bir sunucuda depolanması arşivlenmesi çok büyük arşiv dosyalarında saatlerce aramak yerine birkaç tuş hamlesiyle bilgisayardan verileri saniyesinde bulması işleri ve işlemleri hızlandırmıştır. Daha sonrasında ülkemizde yaygınlaşmasıyla birlikte veri merkezlerinden tutun da siber güvenlik şirketlerine kadar bir çok iş alanı ortaya çıkmıştır. Yani teknoloji kolaylığın akabinde yeni para kazanma yollarını da beraberinde getirmiştir. Şimdileri bu yollar iyice artmış durumda gerek video içeriği üretip para kazanmak olsun gerek Blog yazarak gerekse Freelance çalışmalar yaparak ve daha niceleri…

Dabbe İnternet mi? World Wide Web Dabbe mi?

Peki siz teknolojinin neresindesin?
Önünde? Arkasında? Sağında? Solunda?
Elbette bunu sormuyorum. Diyorum ki; bundan nasıl faydalanıyorsunuz? Yani bu teknoloji sizin işiniz mi? Yoksa işinizi kolaylaştıran bir araçmı? Bu sorumu direk bütün alanların teknolojiyle bir yerde bitiştiğini varsayarak soruyorum. Çünkü teknolojinin artık bulunmadığı neredeyse hiçbir alan yok. Teknoloji dediğimiz şey böylesine her anımızda yanımızda; Peki bunun kötü yönleri yok mu? Hadi gelin şunlara bakalım.Ayeti kerimede şöyle buyruluyor.
«O söz başlarına geldiği zaman, onlara yerden bir Dabbe çıkarırız; o da, insanların Bizim ayetlerimize kesin bir bilgiyle inanmadıklarını onlara söyler.» (Neml Suresi, 82)
Bu ayeti kerimede Dabbetül Arzdan bahsedilmektedir bir çok kişinin de teorileri şudur ki İnternet dabbedir dünyamızı çepeçevre sararak bizleri kötülüğü ve fenalığı oldukça yakın kılar. «Dabbetülarz‘ın özellikleri ile internet arasındaki benzerlik dikkat çekici: Tarifler, dabbenin, dünyayı örümcek ağı gibi saracağını söylüyor. Bütün internet adreslerinin başında ise ‘dünyayı saran örümcek ağı’ anlamına gelen www kısaltması var. Dabbe’nin topraktan geleceği söylenirken internet teknolojisinin temeli de topraktan yapılan silisyuma dayanıyor.» bu da bu teoriyi destekler nitelikte. Teknoloji bizlere bir çok kolaylık ve güzellikler sunuyor, fakat cidden iddialardaki Dabbetül Arz İnternet yani www olabilir mi? World Wide Web ve Dabbe Hakkında Yorumlarınızı bekliyorum. 

Webmaster , Seslendirmen , Blogger 8 Yıldır internet üzerinde kendimi geliştirmeye ve her geçen gün yeni atılımlar yapmaya devam ediyorum . Yeni kişisel blogum olan hasanbozlak.com.tr ile karşınızdayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top