AloeVera Nedir? Faydaları Nelerdir?

thumbnail

AloeVera Nedir? Faydaları Nelerdir?

AloeVera, farklı özellikleri ile tanıdığımız çok önemli bir bitkidir. Güzellik ve kozmetik ürünlerinin üretiminde kullanılan bu bitkinin farklı faydaları da vardır. AloeVera faydaları sayesinde insanların daha sağlıklı bir yaşam sürdüğünü söylemek, kesinlikle yanlış olmayacaktır.

AloeVera Nedir?

Her gün reklamlarda sıklıkla duyduğumuz bu bitkinin özellikleri, çoğu kişi tarafından tam olarak bilinmez. Uzun, dikenli ve etli yapraklara sahip olan bu bitkinin Türkçesi, “Tıbbi Sarısabır” şeklindedir. Anavatanı Afrika olan bitkinin sağlık açısından faydasının çok büyük bir kısmı, yaprakların içerisinde bulunan jelden kaynaklanır. Aminoasitler, demir, potasyum, kalsiyum, B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri, aemannan, polisakkarid ve fosfat gibi çok önemli maddelerin yüksek oranda bulunması, bu jelin en önemli özelliğidir.

Genel özellikleri bu şekilde olan bitkinin 6000 yıllık bir geçmişi olduğu iddia ediliyor. Sıcak ve kuru iklimde yaşayabilen aloevera, evlerde de rahatlıkla yetiştirilebilir.

AloeVera Faydaları

AloeVera faydaları, kullanım şekline bağlı olarak değişmektedir. Ağız yoluyla tüketilebilen bu bitki, aynı zamanda direkt olarak cilde de uygulanabilir. Bundan dolayı hangi faydayı elde etmek istiyorsanız, ona uygun bir kullanım şeklini tercih etmeniz gerekiyor. Söz konusu bitkinin faydalarından bazıları şu şekildedir:

 • Ciltte meydana gelen yara, yanık ve benzer durumların tedavisinde etkilidir. Yaprak içerisindeki jel, direk olarak cilde uygulanabilir.
 • Saçları onarır ve kuvvetlenmesini sağlar. (Jel direkt olarak saça uygulanabileceği gibi bal, zeytinyağı ve benzer maddelerle karıştırılarak da uygulanabilir.)
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Düzenli tüketildiğinde zararlı kolesterol oranını düşürür.
 • Kanserli hücrelerin yayılmasını ve büyümesini önemli derecede durdurduğu biliniyor.
 • Ağız içerisinde meydana gelen yara ve pamukçuk gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.
 • Kemik erimesi görülme riskini azaltır.
 • Kızamık ve Hermes gibi önemli rahatsızlıkların tedavi sürecini destekler.
 • Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Yukarıda yer alan AloeVera faydaları, düzenli kullanım sonrasında kendisini gösterecektir. Birkaç defa kullandıktan sonra burada belirtilen hususların görülmesini beklemeniz yanlış olacaktır.

aleovera-bitkisi-faydalari
aleovera-bitkisi-faydalari

AloeVeranın Yan Etkileri

Diğer bitkisel tedavi yöntemlerinde olduğu gibi burada da kullanımın doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir. Eğer bu noktada gereken özen gösterilmezse, bitkinin yan etkileri ortaya çıkacaktır. Bu yan etkilerden bazıları şöyledir:

 • AloeVera faydaları geniş bir alanı kapsar ve bundan dolayı alerjisi olan kişilerdeki alerjiyi tetikleyebilir.
 • Yoğun kullanım sonrasında ciltte kızarıklık ve kuruluk oluşabilir.
 • Diyabet, kalp rahatsızlığı ve benzer kronik hastalığı olan kişiler, ağız yoluyla bu bitkiyi tüketmemelidir.
 • Aşırı tüketim durumunda kalp ritminin bozulması meydana gelebilir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde olanlar kullanmamalıdır.

Bu bitkinin etki alanı çok geniştir. Bundan dolayı özellikle ağız yoluyla tüketmeden önce doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır. Ayrıca piyasada bitkinin yapraklarını ve direkt jelini bulabileceğiniz farklı seçenekler vardır. Bunlardan güvenilir olanlarını tercih etmeniz gereklidir.

Webmaster , Seslendirmen , Blogger 8 Yıldır internet üzerinde kendimi geliştirmeye ve her geçen gün yeni atılımlar yapmaya devam ediyorum . Yeni kişisel blogum olan hasanbozlak.com.tr ile karşınızdayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top